Grand prairie festival
of the arts
winners gallery
2023 Art Show
Needlepoint / Counted
Cross Stitch
by Charlotte Stauber
First Place
by Kay Sparks
Second Place
Small Quilting
by Lorie Bernhardt
First Place
Best of Show
by Lorie Bernhardt
Second Place
by Lorie Bernhardt
Third Place
Knitting / Crochet
by Teresa Lazenby
First Place
by Teresa Lazenby
Second Place
Miscellaneous
by Shelley Barber
First Place
by Shelley Barber
Second Place
by Jennifer Price
Second Place
by Jennifer Price
Third Place
Photography:
Youth
by Connor Henry
First Place
by Connor Henry
Second Place
by Connor Henry
3rd Place
Life on the Grand Prairie
by Richard Davies
First Place
by Jennifer Price
Second Place
by Monica Petter
Third Place
by Dawn Teer
by Nan Nelson
Black & White
by Jennifer Price
First Place
by Kenneth Terry
Second Place
by Richard Davies
Third Place
by Jennifer Price
Best of Show
by Brevard Law
Natural Landscape
by Brevard Law
First Place
by Kenneth Terry
Second Place
by Scott Dudman
Third Place
by Jennifer Price
by Monica Petter
by Richard Davies
by Amanda Curry
by Brevard Law
by Amanda Curry
by Monica Petter
by Kenneth Terry
Jennifer Price
by Monica Petter
by Dawn Teer
by Dawn Teer
Still Life
by Monica Petter
First Place
by Amanda Curry
Second Place
by Richard Davies
Third Place
by Nan Nelson
People
by Jennifer Price
First Place
by Richard Davies
Second Place
Architecture
by Brevard Law
First Place
by Monica Petter
Second Place
by Richard Davies
Third Place
by Monica Petter
by Jennifer Price
visual arts:
portrait
by Melvin Rice
First Place
by Kay Reed
Second Place
by Aline McCracken
Third Place
by Del Gorman
Honorable Mention
by Betty Mason
by Kay Sparks
by Linda Borquez
by Richard Davies
by Melvin Rice
Sculpture
by Richard Davies
First Place
by Glen Phillips
Second Place
by Aline McCracken
Third Place
by Rhonda Dye
Honorable Mention
by Richard Davies
by Richard Davies
Youth
by Renzy Bailey
First Place
Kaylee Logsdon
Second Place
by Alysia Tiner
Third Place
by Renzy Bailey
Honorable Mention
by Kaylee Logsdon
by Renzy Bailey
by Alysia Tiner
Animals
by Aline McCracken
First Place
by Kay Sparks
Second Place
by Del Gorman
Third Place
by Richard Davies
Honorable Mention
Still Life
by jane Bonady Brackin
First Place
by Richard Davies
Second Place
by Melissa Abernathy
Third Place
Betty Mason
Honorable Mention
by Jane Bonady Brackin
by Monica Petter
by Jane Bonady Brackin
by Monica Petter
by Monica Petter
by Linda Borquez
by Aline McCracken
by Monica Petter
Abstract
by Carol Corning
First Place
by Monica Petter
Second Place
by Richard Davies
Third Place
by Melissa Abernathy
Honorable Mention
by Monica Petter
Carol Corning
Richard Davies
by Greg Reed
by Aline McCracken
Richard Davies
by Carol Corning
by Monica Petter
by Anne Bell
by Anne Bell
by Anne Bell
by Anne Bell
by Melissa Abernathy
by Del Gorman